analityka procesów logistycznych
Blog zarządzania transportem

Argumenty za i przeciw uzyskaniu platformy do tworzenia harmonogramów dokowania

Ponieważ czytasz to, zakładamy, że już wiesz, co platforma planowania dokowania jest, a teraz zastanawiasz się, czy to naprawdę dla Was, jest przydatne.

Tak więc, myślisz o uzyskaniu platformy planowania dokowania, ale nadal mają pewne wątpliwości. Czy to będzie dobra inwestycja? Czy to jest odpowiedni czas dla Twojej operacji, aby rozpocząć korzystanie z profesjonalnej platformy planowania dokowania? Czy moja operacja nawet potrzebuje narzędzia planowania doku?

Wymieniliśmy objawy wskazujące, kiedy potrzebujesz platformy przeładunkowej, trendy wskazujące na jej potrzebę w przyszłości oraz oznaki, że nie jest ona przeznaczona do Twojej działalności.

Problemy jakie wskazują na potrzebę zastosowania platformy przeładunkowej

Zatłoczone rampy załadunkowe.  Czy bywa tak, kiedy twój plac wygląda bardziej jak salon samochodowy, z ciężarówkami zaparkowanymi na każdym rogu? Zatłoczone rampy załadunkowe i długie kolejki samochodów ciężarowych są numerem jeden wskazującym na to, że Twoja działalność wymaga platformy planowania doków.

Niezadowoleni kierowcy i przewoźnicy. Nieplanowany i długi czas oczekiwania w magazynie nie ułatwia nikomu życia. Twój magazyn jest tylko jednym z wielu przystanków dla kierowcy tego dnia, a przewoźnicy zazwyczaj muszą trzymać się napiętego harmonogramu.

Kary i nieodebrane ładunki. Otrzymujesz kary za opóźnienia w załadunku, otrzymujesz kary od przewoźników i tracisz ładunki z powodu zatorów w magazynie lub niewystarczającej pojemności ładunkowej.

Ograniczona pojemność magazynu. Większość magazynów ma swoje ograniczenia w zakresie możliwości załadunkowych. Niezależnie od tego, czy jest to liczba doków, ludzi, czas pracy czy dostępny sprzęt, każde z tych ograniczeń może szybko wywołać mały pożar w codziennej działalności.

Nie zrównoważone obciążenie pracą w magazynie. Twoja hurtownia spędza pierwszą połowę dnia zrelaksowana, a drugą jakby to był czarny piątek. Kierowcy narzekają, czas ucieka i nic nie jest zrobione na czas. Personel jest zestresowany, zaczynają pojawiać się błędy i w efekcie nikt nie jest zadowolony.

Przewoźnicy spóźniają się. Nie zapominajmy, że kolejki ciężarówek w dokach są również powodowane przez przewoźników, którzy nie dotrzymują terminów dostaw. Spóźnianie się od czasu do czasu jest jak najbardziej w porządku, ale jeśli stanie się to regularnym zachowaniem przewoźników, będziesz mieć stały problem. Do identyfikacji takich zachowań można wykorzystać dane analityczne z platformy planowania doków.

Wszystko odbywa się ręcznie. Niekończące się telefony, niekończące się arkusze kalkulacyjne i tony e-maili, aby zarezerwować dok, poinformować interesariuszy lub wprowadzić zmiany w ostatniej chwili. Cała ta ręczna komunikacja, wprowadzanie informacji i ich dystrybucja zabierają mnóstwo cennego czasu i są obarczone błędami ludzkimi.

Brak możliwości śledzenia. Kiedy informacje są przechowywane głównie w wiadomościach e-mail i dokumentach papierowych, trudno jest spojrzeć wstecz na wydarzenia z przeszłości i przeanalizować je. Po pracowitym dniu nie będziesz miał dokładnych informacji o tym, która ciężarówka przyjechała na czas lub który przewoźnik się spóźnił i zakłócił harmonogram załadunku.

Trendy wskazujące na zapotrzebowanie na platformę planowania doków w przyszłości

Rosnące operacje. Jeśli produkcja i operacje stale rośnie, powinieneś już zacząć myśleć o uzyskaniu platformy planowania doku. Czy widzisz więcej samochodów ciężarowych przychodzących i wychodzących? Czy masz plany, aby zwiększyć swoją produkcję? Czy liczba zastrzeżeń rośnie? W pewnym momencie, rosnąca liczba samochodów ciężarowych w stoczni zacznie powodować problemy, które mamy pokryte powyżej. A jeśli nie zostaną one rozwiązane, mogą zacząć przeszkadzać w rozwoju.

Obecnie korzystamy z systemu zarządzania terminami. Pomiędzy ręcznym planowaniem doków a dedykowaną platformą znajduje się etap pośredni - system zarządzania spotkaniami. W praktyce jest to kalendarz online, taki jak współdzielony kalendarz Google, arkusz kalkulacyjny lub nawet kalendarz Outlook, które są używane do planowania przyjazdów ciężarówek i rezerwacji doków. Nadal opiera się on głównie na ręcznym zarządzaniu i wykonuje tylko podstawowe funkcje planowania. Takie kalendarze nie mogą uwzględniać różnych ograniczeń, brakuje funkcji komunikacji z interesariuszami i wielu innych małych, ale istotnych funkcjonalności.

Informacjami o dostawach zajmuje się wiele zespołów. Informacje o dostawach przychodzących i wychodzących są często zarządzane przez różne działy. Dział zaopatrzenia zamawia surowce do produkcji, zespół eksportu zamawia wysyłkę produktów do klientów, a dział obsługi klienta otrzymuje informacje o przyjeżdżających ciężarówkach. Wszystkie te informacje i żądania muszą być płynnie przekształcone w harmonogram dokowania w magazynie i uszeregowane według priorytetów. Robienie tego bez scentralizowanego systemu jest powolne, kosztowne i nieefektywne.

Oznaki, że platforma planowania dokowania nie jest dla Was przydatna

Mała liczba ładunków lub rezerwacji. Jeśli magazyn nie otrzymuje i  wysła mało ładunków, istnieje szansa, że platforma planowania dokowania nie jest dla Was. Nie zrozumcie nas źle, można nadal korzystać z platformy planowania dokowania i poprawić swoje operacje poprzez wyeliminowanie niektórych zadań ręcznych. Nasze doświadczenie pokazuje, że korzyści z platformy planowania dokowania są odczuwalne dla operacji, które obsługują od 10 samochodów ciężarowych dziennie. Po tym wszystkim, platforma planowania dokowania jest inwestycją, która powinna zwrócić się po pewnym czasie.

Załadunek Na czas. Masz ciężarówki ustawione w kolejce i czekają na swoją produkcję. Ciężarówków kolejki zdarzają się nie z powodu niewystarczających możliwości załadunku lub słabych procesów organizacyjnych, ale po prostu dlatego, że nie ma produktów do załadunku. Jeśli produkty są ładowane w chwili, gdy są gotowe, to znaczy nie potrzebujecie platformy planowania doku. W takim przypadku produkcja jest słabym miejscem , a nie magazyn.

Produkcja i wysyłka tego samego dnia. Produkujesz i wysyłasz produkty w tym samym dniu, w którym otrzymujesz zamówienie. W ten sposób nie wiesz, ile zamówień będziesz miał następnego dnia, kiedy będą one gotowe do wysyłki i ile ciężarówek będzie musiało odwiedzić magazyn tego dnia. Korzystanie z platformy planowania dokowania dla tego typu operacji będzie wymagać dużo zmiany harmonogramu, anulowanie lub zamawiania ostatniej chwili.

Specyficzny i szybki proces załadunku. Jeśli Wasz proces załadunku jest specyficzny, np. załadunek cystern samochodowych, lub jest szybki, prosty i trwa 5 minut, to platforma planowania doków prawdopodobnie nie ułatwi Wam pracy.

Platforma harmonogramu dokowania- tak czy nie?

Jeśli znalazłeś co najmniej kilka podobnych sytuacjach w tym artykule, może to być czas, aby pomyśleć o platformie planowania dokowania dla swojej operacji. Nawet jeśli uda się Wam dobrze bez niego, z czasem sytuacje te mogą rozwinąć się w coś, co jest rzeczywiście zakłócając swoje codzienne działania.

Nie wszystkie operacje wymagają platformy planowania. dokowania dzisiaj, ale istnieją pewne trendy, które mogą wskazywać na jego potrzebę w przyszłości. Wierzymy, że lepiej jest być przygotowanym z wyprzedzeniem na tę potrzebę, niż gasić pożary, gdy jest już za późno.

Wreszcie, nie wszystkie operacje mogą być korzystne z platformy planowania dokowania ze względu na ich specyfikę. Jednak zawsze najlepiej jest porozmawiać z ekspertem i ocenić każdy przypadek indywidualnie.

Jesteśmy chętni do dzielenia się naszą wiedzą z Wami. Zarezerwuj spotkanie Online z naszym ekspertem, a my pokażemy, jak to może przynieść korzyści dla Waszej spółki.

Czytaj więcej