doki przeładunkowe w magazynie
Zarządzanie magazynem

Jak i kiedy zmodernizować logistykę magazynową?

Znasz swój magazyn doskonale i że w całym magazynie jest wiele różnych punktów i procesów, które można zmodernizować lub zautomatyzować. Jako kierownik magazynu odpowiadasz za wybór, ustalenie priorytetów i realizację takich projektów modernizacyjnych.

Kiedy ludzie myślą o projektach modernizacji magazynów lub centrów dystrybucyjnych, ich pierwsze myśli krążą wokół procesów zachodzących wewnątrz obiektu. Jak przechowuje się zapasy, jak etykietuje się produkty, jak się je śledzi itd. Jednak najlepsze możliwości modernizacji zazwyczaj kryją się w procesach logistycznych magazynu. Branża logistyczna jest nadal jedną z tych branż, które potrzebują nowoczesnych innowacji i technologii.

Problemy na placu magazynowym

Skąd wiadomo, czy logistyka magazynowa wymaga modernizacji? Wystarczy spojrzeć na plac magazynowy. Jeśli widzisz ciężarówki stojące w kolejce do doków, to masz poważny problem, który wpływa na operacje magazynowe na wiele sposobów.

Kolejki ciężarówek zwykle oznaczają jedno - brak dobrego systemu planowania pracy doku.

Nikt tak naprawdę nie zyskuje na tym, że ciężarówki gromadzą się na Waszym placu magazynowym. Po pierwsze, ciężarówki oczekujące na placu zarabiają na opłatach za zatrzymanie, które trzeba płacić przewoźnikom. Jeśli nie uzgodniliście czasu, w którym ciężarówka ma się pojawić i rozładować, to jest to wasz problem. Ciężarówka stoi na Waszym placu, Wasz zespół jest zajęty innymi ciężarówkami, a Wy w gruncie rzeczy marnujecie czas tej ciężarówki. I cóż, płacicie za to w postaci opłat za przetrzymanie.

Ciężarówki ustawione za dokami mogą z łatwością stworzyć mały korek. Plac magazynowy po prostu nie jest w stanie pomieścić wszystkich ciężarówek, które trzeba obsłużyć w ciągu dnia. Duży ruch na placu spowoduje tylko dodatkowe problemy. Załadowane ciężarówki będą potrzebowały więcej czasu na opuszczenie placu, a nawet może się okazać, że trzeba będzie wyznaczyć kogoś z załogi na tymczasowego kontrolera ruchu.

Aby uniknąć takich problemów na placu, należy zacząć korzystać z internetowej platformy planowania doków. Dzięki niej Wasze przewoźnicy, pracownicy magazynu i partnerzy 3PL będą widzieć dostępność doków w czasie rzeczywistym i będą mogli zarezerwować dogodny i dostępny przedział czasowy w doku przeładunkowym. Dzięki temu znikną kolejki ciężarówek, ponieważ kierowcy będą znali dokładną godzinę, o której muszą się stawić. Jeśli nie pojawią się w wyznaczonym czasie, nie będziecie  musieli ponosić opłat za ich zatrzymanie.

Platforma planowania doków daje również informacje o tym, które ciężarówki i kiedy powinny mieć prawo wjazdu na plac magazynowy. Zapewnij swoim pracownikom ochrony dostępu do platformy planowania doków, a pomogą Wam oni ograniczyć ruch na placu.

Proces przechodzenia z telefonu do Excela

Innym wyraźnym wezwaniem do modernizacji logistyki magazynowej jest stosowanie procesu telefonicznego (telefon-excel-telefon lub telefon-papier-telefon) w celu rezerwacji doku. 20 lat temu proces ten działał bez zarzutu, ale obecnie łańcuchy dostaw są większe i bardziej połączone niż kiedykolwiek wcześniej. Nowoczesne łańcuchy dostaw i procesy logistyczne wymagają widoczności i elastyczności od wszystkich zaangażowanych stron.

Ręczna rezerwacja doków nie zapewnia żadnej z tych dwóch cech, a czasami przynosi wręcz odwrotne skutki. Proces typu telefon-excel-telefon tworzy odizolowany system, który wymaga wysiłku wielu stron w celu wymiany, wprowadzania i udostępniania informacji. Jest to proces powolny i podatny na błędy ze względu na ręczny charakter obsługi informacji. W związku z tym powoduje opóźnienia, nie efektywność i koszty.

Platforma planowania doków automatyzuje stary szkolny proces telefon-excel-telefon i dodaje nowe możliwości do planowania doków. Na przykład zapewnienie przewoźnikom pełnej widoczności doków, ustawienie różnych ograniczeń dla doków i czasu rezerwacji, zautomatyzowanie komunikacji z przewoźnikami i kierowcami nie byłoby możliwe w przypadku harmonogramów doków typu telefonicznego i papierowego.  Automatyzacja to sprawdzony sposób na zwiększenie wydajności, wyeliminowanie błędów i ograniczenie pracy ręcznej.

Unowocześnij logistykę magazynową

Należy więc zastanowić się, w jaki sposób produkty i materiały są dostarczane do zakładu i z niego wywożone. Logistykę magazynową można zmodernizować w mniej niż tydzień, ponieważ nie wymaga ona instalacji sprzętu ani dużych inwestycji początkowych.

Dobrym krokiem w kierunku unowocześnienia logistyki magazynowej będzie zakup platformy do tworzenia harmonogramów dokowania.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zarezerwujcie 20-minutową rozmowę z naszymi ekspertami.

Czytaj więcej