magazyn
Zarządzanie magazynem

Co przyniesie przyszłość w zakresie planowania prac dokowych w magazynie?

W ciągu ostatniej dekady procesy i technologie w zakresie planowania prac dokowych w magazynach przeszły ogromne zmiany – od podejścia w pełni ręcznego przeszliśmy do całkowicie zautomatyzowanego zarządzania planowaniem prac w dokach. Dzięki coraz szerszemu dostępowi do nowych narzędzi zarządzanie dokami nieustannie się rozwija. Oto jak będzie wyglądał świat technologii planowania pracy w dokach w przyszłości.

Od ręcznego rejestrowania czasu pracy po tworzenie harmonogramów dokowania

kontenery magazynowe
Dzięki coraz szerszemu dostępowi do nowych narzędzi zarządzanie dokami nieustannie się rozwija.

Obecnie większość magazynów i centrów dystrybucyjnych można podzielić na trzy grupy, jeśli chodzi o ich podejście do procesu planowania procesów w dokach.

Pierwsza grupa nadal polega na ręcznych procesach i narzędziach w planowaniu pracy doków. Aby zarezerwować dok, konieczne jest odbycie kilkunastu rozmów telefonicznych, wysłanie licznych wiadomości i udokumentowanie wszystkiego na piśmie. Taki sposób pracy ma wysoką cenę – proces planowania procesów w dokach jest powolny, mało elastyczny, pełen błędów i często prowadzi do powstawania kolejek ciężarówek w dokach magazynowych.

Druga grupa próbuje już zautomatyzować proces planowania prac w dokach za pomocą takich narzędzi jak arkusze kalkulacyjne czy współdzielone kalendarze. Mimo że w porównaniu do metody ręcznej jest to zdecydowany krok naprzód, nadal nie jest to optymalne rozwiązanie. Arkusze kalkulacyjne, kalendarze i inne współdzielone dokumenty po prostu nie są przystosowane do procesu tworzenia harmonogramów prac dokowych.

Trzecia grupa korzysta z wyspecjalizowanych platform do tworzenia harmonogramów prac w dokach, ograniczyła do minimum ręczną obsługę danych i wyeliminowała błędy. Jednocześnie zwiększyło to widoczność i elastyczność łańcuchów dostaw.

logistics warehouse

Sztuczna inteligencja i big data

Nie ulega wątpliwości, że przyszłość harmonogramowania prac dokowych będzie budowana w oparciu o wyspecjalizowane platformy. Takie platformy już teraz pomagają obniżyć koszty operacyjne i zoptymalizować koszty transportu. A w miarę pojawiania się nowych rozwiązań korzyści te będą się jeszcze zwiększać.

Obecnie na rynku platform do tworzenia harmonogramów prac dokowych dostępne są zarówno produkty działające stacjonarnie, jak i w chmurze. Większość platform stacjonarnych pochodzi z lat 2000 i wczesnych lat 2010, kiedy to wiele narzędzi do tworzenia harmonogramów dokowania zostało opracowanych w ramach firm.

Często w dużych firmach i jako moduły niestandardowe w systemach ERP. Jednak dzięki temu, że rozwiązania oparte na chmurze są pod każdym względem lepsze, platformy stacjonarne są szybko zastępowane przez produkty oparte na chmurze.  

Rosnąca dostępność rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji i big data tworzy odpowiednie środowisko dla rozwoju innowacyjnych rozwiązań w zakresie prognozowania prac w magazynach. Prognozowanie jest istotnym aspektem efektywnych operacji magazynowych i logistycznych.

Sztuczna inteligencja i rozwiązania big data mogą zmienić sposób, w jaki prognozujemy poziomy zapasów, wielkość i złożoność przychodzących dostaw oraz wielkość zamówień.

Integracja i synchronizacja wzbiją się w przyszłości na nowe poziomy. Cały łańcuch dostaw będzie można podłączyć do jednego ekosystemu technologicznego. Bez względu na to, z jakiego systemu TMS, oprogramowania teleinformatycznego czy platformy planowania prac w dokach korzystasz, możliwość bezproblemowej wymiany danych z innymi systemami stanie się oczywistym wymogiem dla wszystkich usługodawców.

laptop

Przygotuj się na przyszłość


Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić już teraz, aby przygotować się na przyszłość, jest porzucenie procesów ręcznych, arkuszy kalkulacyjnych i współdzielonych kalendarzy oraz przejście na wyspecjalizowaną platformę przeznaczoną do planowania procesów w dokach. Im dłużej zwlekasz z tym przejściem, tym więcej tracisz na kosztach operacyjnych i logistycznych.

Aby dowiedzieć się więcej, umów się na szybką rozmowę z naszym ekspertem!

Czytaj więcej