tir i doki przeładunkowe
Zarządzanie magazynem

Cyfrowe zarządzanie magazynem: dlaczego zawodzi w niektórych przypadkach?

Jest tylko kwestią czasu, kiedy cyfrowa transformacja zawita do każdego magazynu i centrum dystrybucji. Do kluczowych korzyści płynących z transformacji cyfrowej należą: mniejsza liczba błędów, oszczędność czasu, niższe koszty operacyjne i większe zadowolenie klientów.

Jednak nie wszystkie przedsiębiorstwa mają odwagę podjąć zdecydowany krok w kierunku transformacji cyfrowej. To odkładanie na później i niechęć do zmiany często wynikają z fałszywych przekonań i błędnych informacji.

Najczęstszymi czynnikami zniechęcającymi do transformacji cyfrowej są negatywne wcześniejsze doświadczenia i przekonanie, że jest to trudny proces.

Negatywne wcześniejsze doświadczenia

Przed wdrożeniem nowych technologii lub procesów większość firm poszukuje wzorców, a branża magazynowa nie jest tu wyjątkiem. Jeśli chodzi o rozwiązania informatyczne, wszyscy szukają inspiracji i wzorców u swoich konkurentów i liderów rynku. Czy nasi konkurenci korzystają już z tych rozwiązań? Czy inwestycja im się opłaciła? Czy istnieją lepsze alternatywy?

Jest to dobra praktyka, o ile wyniki takiej obserwacji rynku nie są traktowane jako pewnik i są poddawane krytycznej ocenie. I tu właśnie zaczynają się problemy. Zauważamy sporo przypadków, w których rezygnuje się z transformacji cyfrowej argumentując, że inni próbowali to zrobić i im się nie udało.

magazyn

W tym przypadku kluczowa jest znajomość pełnego kontekstu. Oto przypadek, z którym mieliśmy niedawno do czynienia. Kierownik magazynu szukał oprogramowania do tworzenia harmonogramów przeładunkowych, które mogłoby zautomatyzować ręczne procesy i usprawnić cały przepływ pracy. Poprosił innych kierowników magazynów o podzielenie się swoimi doświadczeniami na temat platform planowania pracy w dokach i uzyskał dwie bardzo różne opinie. Jeden z kierowników stwierdził, że oprogramowanie do tworzenia harmonogramów pracy w dokach nie jest warte czasu i wydanych pieniędzy, podczas gdy drugi powiedział coś wręcz przeciwnego – że jest to najlepsza inwestycja, jakiej jego firma dokonała.

Ponieważ tak skrajne opinie mocno nas zaintrygowały, skontaktowaliśmy się z tymi osobami, aby przeprowadzić bardziej szczegółowe wywiady na temat ich doświadczeń. Okazało się, że pierwszy kierownik korzystał z oprogramowania do planowania pracy w dokach, które zostało opracowane jako niestandardowy moduł w systemie ERP jego firmy. Narzędzie to było wolne, brakowało mu ważnych funkcji, a jego rozwijanie i utrzymanie było kosztowne. Drugi kierownik magazynu korzystał ze specjalistycznego oprogramowania do tworzenia harmonogramów przeładunków. Było to oprogramowanie działające w chmurze, które można było łatwo zintegrować z innymi systemami i za które firma płaciła miesięczny abonament uzależniony od rzeczywistego poziomu korzystania z programu.

Gdy przyjrzymy się tym dwóm sytuacjom, to tylko pozornie wydają się one podobne – obaj kierownicy oświadczyli, że korzystają z oprogramowania do tworzenia harmonogramów pracy w dokach. Jednak po głębszym przeanalizowaniu kontekstu widać wyraźnie, że mówią oni o dwóch zupełnie odmiennych rzeczach. Analizując doświadczenia innych firm sprawdź, czy znasz pełny kontekst, aby mieć pewność, że faktycznie porównujesz jabłka z jabłkami.

pracownik na magazynie

To prostsze niż się wydaje

Rozmowy prowadzone każdego miesiąca z setkami kierowników magazynów pokazały, że wiele osób uważa, iż cyfrowa transformacja magazynu to skomplikowany proces. W rzeczywistości nie jest to wcale trudne. Najprościej mówiąc, cyfrowa transformacja magazynu to automatyzacja procesów ręcznych i wykorzystanie nowo dostępnych danych do usprawnienia działań.

Weźmy dla przykładu planowanie przeładunków w dokach. Zastąpienie rozmów telefonicznych, tablic i wysyłania wiadomości e-mail specjalistycznym oprogramowaniem do tworzenia harmonogramów dokowania jest już konkretnym krokiem w kierunku transformacji cyfrowej. Nie oznacza to wcale, że zdigitalizowany musi zostać każdy aspekt operacji magazynowych. Zacznij od niewielkich projektów i digitalizuj swoje działania krok po kroku.

Lista czynników umożliwiających sprawną transformację cyfrową magazynu

Oto lista kontrolna dla kierownika magazynu, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze narzędzi cyfrowych do tworzenia harmonogramów pracy doków i zarządzania magazynem:

 1. Zidentyfikuj zabójców wydajności, których chcesz wyeliminować w swoim magazynie.
 2. Przeanalizuj przypadki innych firm na rynku i stosowane przez nie narzędzia.
 3. Dowiedz się, jakie konkretnie problemy rozwiązali inni uczestnicy rynku korzystający z narzędzi cyfrowych.
 4. Skonsultuj się z ekspertami rynkowymi, aby ustalić, jakie rozwiązanie byłoby najdogodniejsze z punktu widzenia Twoich problemów.
 5. Rozeznaj się w Internecie, jakie są dostępne narzędzia cyfrowe do rozwiązywania problemów.
 6. Skoncentruj się na krótkim procesie wdrażania danego narzędzia.
 7. Rozważ narzędzia ujednolicone zamiast tych tworzonych na indywidualne zamówienie.
 8. Weź pod uwagę ceny, ponieważ istnieją rozwiązania, które wiążą się z dodatkowymi kosztami aktualizacji, pomocy technicznej, wdrażania itp.
 9. Przetestuj darmowe wersje próbne.
 10. 10.Nie bój się zmieniać narzędzi, aby znaleźć to, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
 11. Oceń koszty i korzyści płynące z zastosowania narzędzia.
 12. 12.Pamiętaj, że nie ma możliwości powrotu do pracy ręcznej.
dyskusja w pracy

Wypróbuj GoRamp

Dobre oprogramowanie do tworzenia harmonogramów dokowania będzie stanowiło ważny krok w kierunku transformacji cyfrowej Twojego magazynu. Daj nam szansę usprawnić Twoje procesy i obniżyć koszty operacyjne.

Umów się na 20-minutową rozmowę z naszym ekspertem, aby rozpocząć!

Czytaj więcej