Jest tylko kwestią czasu, kiedy cyfrowa transformacja zawita do każdego magazynu i centrum dystrybucji. Do kluczowych korzyści płynących z transformacji cyfrowej należą: mniejsza liczba błędów, oszczędność czasu, niższe koszty operacyjne i większe zadowolenie klientów.
Jednak nie wszystkie przedsiębiorstwa mają odwagę podjąć zdecydowany krok w kierunku transformacji cyfrowej. To odkładanie na później i niechęć do zmiany często wynikają z fałszywych przekonań i błędnych informacji.
Najczęstszymi czynnikami zniechęcającymi do transformacji cyfrowej są negatywne wcześniejsze doświadczenia i przekonanie, że jest to trudny proces.
Przed wdrożeniem nowych technologii lub procesów większość firm poszukuje wzorców, a branża magazynowa nie jest tu wyjątkiem. Jeśli chodzi o rozwiązania informatyczne, wszyscy szukają inspiracji i wzorców u swoich konkurentów i liderów rynku. Czy nasi konkurenci korzystają już z tych rozwiązań? Czy inwestycja im się opłaciła? Czy istnieją lepsze alternatywy?
Jest to dobra praktyka, o ile wyniki takiej obserwacji rynku nie są traktowane jako pewnik i są poddawane krytycznej ocenie. I tu właśnie zaczynają się problemy. Zauważamy sporo przypadków, w których rezygnuje się z transformacji cyfrowej argumentując, że inni próbowali to zrobić i im się nie udało.
W tym przypadku kluczowa jest znajomość pełnego kontekstu. Oto przypadek, z którym mieliśmy niedawno do czynienia. Kierownik magazynu szukał oprogramowania do tworzenia harmonogramów przeładunkowych, które mogłoby zautomatyzować ręczne procesy i usprawnić cały przepływ pracy. Poprosił innych kierowników magazynów o podzielenie się swoimi doświadczeniami na temat platform planowania pracy w dokach i uzyskał dwie bardzo różne opinie. Jeden z kierowników stwierdził, że oprogramowanie do tworzenia harmonogramów pracy w dokach nie jest warte czasu i wydanych pieniędzy, podczas gdy drugi powiedział coś wręcz przeciwnego – że jest to najlepsza inwestycja, jakiej jego firma dokonała.
Ponieważ tak skrajne opinie mocno nas zaintrygowały, skontaktowaliśmy się z tymi osobami, aby przeprowadzić bardziej szczegółowe wywiady na temat ich doświadczeń. Okazało się, że pierwszy kierownik korzystał z oprogramowania do planowania pracy w dokach, które zostało opracowane jako niestandardowy moduł w systemie ERP jego firmy. Narzędzie to było wolne, brakowało mu ważnych funkcji, a jego rozwijanie i utrzymanie było kosztowne. Drugi kierownik magazynu korzystał ze specjalistycznego oprogramowania do tworzenia harmonogramów przeładunków. Było to oprogramowanie działające w chmurze, które można było łatwo zintegrować z innymi systemami i za które firma płaciła miesięczny abonament uzależniony od rzeczywistego poziomu korzystania z programu.
Gdy przyjrzymy się tym dwóm sytuacjom, to tylko pozornie wydają się one podobne – obaj kierownicy oświadczyli, że korzystają z oprogramowania do tworzenia harmonogramów pracy w dokach. Jednak po głębszym przeanalizowaniu kontekstu widać wyraźnie, że mówią oni o dwóch zupełnie odmiennych rzeczach. Analizując doświadczenia innych firm sprawdź, czy znasz pełny kontekst, aby mieć pewność, że faktycznie porównujesz jabłka z jabłkami.
Rozmowy prowadzone każdego miesiąca z setkami kierowników magazynów pokazały, że wiele osób uważa, iż cyfrowa transformacja magazynu to skomplikowany proces. W rzeczywistości nie jest to wcale trudne. Najprościej mówiąc, cyfrowa transformacja magazynu to automatyzacja procesów ręcznych i wykorzystanie nowo dostępnych danych do usprawnienia działań.
Weźmy dla przykładu planowanie przeładunków w dokach. Zastąpienie rozmów telefonicznych, tablic i wysyłania wiadomości e-mail specjalistycznym oprogramowaniem do tworzenia harmonogramów dokowania jest już konkretnym krokiem w kierunku transformacji cyfrowej. Nie oznacza to wcale, że zdigitalizowany musi zostać każdy aspekt operacji magazynowych. Zacznij od niewielkich projektów i digitalizuj swoje działania krok po kroku.
Oto lista kontrolna dla kierownika magazynu, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze narzędzi cyfrowych do tworzenia harmonogramów pracy doków i zarządzania magazynem:
Dobre oprogramowanie do tworzenia harmonogramów dokowania będzie stanowiło ważny krok w kierunku transformacji cyfrowej Twojego magazynu. Daj nam szansę usprawnić Twoje procesy i obniżyć koszty operacyjne.
Umów się na 20-minutową rozmowę z naszym ekspertem, aby rozpocząć!