menadzer logistyczny
Blog zarządzania transportem

Zatłoczone doki przeładunkowe - przyczyny i skutki

Doki przeładunkowe w magazynach są bramą, przez którą musi przejść zasadniczo cała produkcja. Jeśli coś pójdzie nie tak w bramie, wstrzymuje to cały łańcuch dostaw. Jedną z najczęstszych pułapek są zatory w dokach przeładunkowych, które idą w parze z zatrzymywaniem ciężarówek.

Jeśli ciężarówki stale stoją w kolejce w magazynie, wywiera to presję na pracowników magazynu, opóźnia przewoźników i nie ułatwia życia żadnemu kierowcy. W efekcie marnuje się wiele zasobów i nikt nie wygrywa.

W tym artykule opowiemy o problemach zatłoczonych doków przeładunkowych - dlaczego do nich dochodzi, jakie są ich skutki i jak im zapobiegać.

warehouse manager struggling with congestion at warehouse
Jedną z najczęstszych pułapek są zatory w dokach przeładunkowych, które idą w parze z zatrzymywaniem ciężarówek

Zatory w dokach przeładunkowych - dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego więc doki przeładunkowe zapychają się i stają się wielką problemom? Brak planowania, duże natężenie ruchu, złe warunki pogodowe i wiele innych czynników może powodować, że ciężarówki przyjeżdżają nie wtedy, kiedy powinny, tworząc w ten sposób kolejki i tworząc zatory na placu. Jednak w rozmowach z ekspertami w dziedzinie logistyki i zarządzania magazynem często wskazuje się na kilka typowych przyczyn.

Słaba organizacja harmonogramu dokowania w magazynie jest jedną z najczęstszych przyczyn zatorów w ruchu samochodów ciężarowych w magazynie. Wiele obiektów nadal polega na ręcznych procesach planowania dokowania - wykonywaniu telefonów, wysyłaniu wiadomości e-mail, tworzeniu harmonogramów w arkuszach Excela, na tablicach lub w dokumentach papierowych. Ręczne planowanie dokowania jest powolne, podatne na błędy ludzkie i wymaga wiele wysiłku. W pewnym momencie jest ono skazane na niepowodzenie, czy to dlatego, że ktoś nie zdążył zadzwonić, przebukował dok, czy też duża ilość przesyłek przytłoczyła personel i spowodowała załamanie operacji magazynowych.

Niektóre firmy stosują politykę "kto pierwszy ten lepszy", która ze swej natury powoduje zatory w dokach przeładunkowych także kolejki samochodów ciężarowych lub pusty płacy załadunkowe. Ten model operacyjny jest zwykle uwarunkowany charakterem działalności, produkcja wysyłkowa i zatory w ruchu samochodów ciężarowych są uważane za normalne.

Nie wszystkie miejsca odbioru i dostawy są nowo wybudowanymi i dobrze przemyślanymi obiektami. Do niektórych doków przeładunkowych po prostu trudno się dostać, ponieważ otoczenie jest pełne wąskich dróg  i różnych przeszkód. Jeśli nie uwzględni się dodatkowego czasu na dojazd ciężarówki do doku załadunkowego i wyjazd z placu, spowoduje to opóźnienia wszystkich innych dostaw.

Najnowsze badania nad zatorami na poboczach dróg dla ciężarówek dają szerszy i bardziej naukowy punkt widzenia na przyczyny zatłoczenia doków przeładunkowych. Badania opublikowane w roku 2021, Dlaczego wciąż stoimy w kolejkach? Zbadanie czynników zatłoczenia od strony lądu w australijskim terminalu portowym dla ładunków masowych,  zidentyfikowano 7 czynników, które przyczyniają się do powstawania zatorów w ruchu samochodów ciężarowych na lądzie: ograniczenia infrastrukturalne, współzależność operacji, zakłócenia operacyjne, ograniczona koordynacja, rozbieżność bodźców, elastyczność łańcucha dostaw, oczekiwania dotyczące wydajności. Mimo, że badanie to zostało przeprowadzone w kontekście terminalu portowego do przewozu ładunków masowych, jego wyniki odnoszą się również do większych obiektów żeglugowych i magazynów.

magazyn
Jeśli nie uwzględni się dodatkowego czasu na dojazd ciężarówki do doku załadunkowego i wyjazd z placu, spowoduje to opóźnienia wszystkich innych dostaw

Co to jest zatrzymanie samochodu ciężarowego?

Zatłoczone doki załadunkowe w magazynach mają bezpośredni wpływ na inny ogromny problem w branży - zatrzymywanie ciężarówek. Zatrzymanie ciężarówki jest prawdopodobnie jedną z najbardziej irytujących i uciążliwych części pracy kierowcy. Niestety, jest ono również bardzo powszechne i nieuniknione.

Kiedy kierowca przyjeżdża do miejsca odbioru lub dostawy, jest wyznaczone okno czasowe na załadunek i rozładunek ciężarówki. To okno czasowe jest uważane za wystarczająco długie, aby ciężarówka mogła być w pełni załadowana lub rozładowana.  Powszechnie przyjętą zasadą jest to, że dwie godziny to rozsądny czas na pełne załadowanie lub rozładowanie naczepy. Oznacza to, że wszystko powyżej dwóch godzin oczekiwania jest uważane za czas zatrzymania.

Jakie są skutki zatrzymania samochodu ciężarowego?

Każda godzina zatrzymania ciężarówki ma swoją cenę. Teoretycznie, jeśli kierowca jest zatrzymany w zakładzie odbiorcy, ma prawo żądać wynagrodzenia za postój. W USA waha się ono od 25 do 100 dolarów za każdą godzinę spędzoną przez ciężarówkę w areszcie.

Oczywiście, wszystko zależy od umowy pomiędzy załadowcą a odbiorcą, ale wynagrodzenie za przetrzymanie jest standardową praktyką w branży. Jednak wiele mniejszych firm przewozowych, które stanowią większość branży, nie żąda wynagrodzenia za zatrzymanie, aby utrzymać dobre relacje ze swoimi klientami.

Niemniej jednak, to kierowcy odczuwają rzeczywiste koszty zatrzymania. Dodatkowe godziny spędzone w obiektach klientów opóźniają kierowców w stosunku do ich harmonogramu i mogą sprawić, że spóźnią się na inne przystanki na swojej trasie. Powoduje to również marnowanie dostępnych dla kierowców godzin pracy, które są ściśle regulowane w USA i UE. Podczas oczekiwania w obiektach klientów kierowcy często nie mają dostępu do toalety, nie mogą opuścić ciężarówki, spać ani pozostać w obiekcie klienta, jeśli skończą im się dostępne godziny pracy. Nieuchronnie wszystko to składa się na duży stres, presję i zmęczenie.

W badaniu przeprowadzonym w 2018 roku przez Departament Transportu Stanów Zjednoczonych oszacowano, że wydłużenie o 15 minut średniego czasu przebywania - całkowitego czasu spędzonego przez samochód ciężarowy w obiekcie podczas załadunku lub rozładunku plus czas zatrzymania - zwiększa średni oczekiwany wskaźnik wypadków o 6,2 procent.

Jak wielki jest to problem?

Opóźnienia w obiektach należących do klientów są jednym z najczęstszych problemów w branży transportowej. W rzeczywistości problem ten jest tak bolesny, że w corocznym raporcie Amerykańskim Instytucie Badań nad Transportem na temat branży transportu ciężarowego znalazł się w pierwszej dziesiątce największych problemów. Co więc, czasy zatrzymań spowodowane zatorami w dokach przeładunkowych znalazły się w pierwszej dziesiątce trzy lata z rzędu (2021 - 7 miejsce, 2020 – 9 miejsce, 2019 – 4  miejsce). Naturalnie, globalny niedobór kierowców i wyzwania związane z pandemią COVID są na pierwszym planie rozmów w branży, ale opóźnienia w zakładach klientów są również szeroko dyskutowanym tematem.

Według badania przeprowadzonego w 2018 roku przez Departament Transportu Stanów Zjednoczonych, czas oczekiwania w dokach załadunkowych kosztuje kierowców ciężarówek od 1,1 do 1,3 miliarda dolarów dochodu rocznie. To wychodzi - ponad 1 miliard dolarów każdego roku.

Szybko dostępna platforma planowania doków

Jednym z najprostszych rozwiązań dla zatłoczonych doków załadunkowych jest rozpoczęcie korzystania z nowoczesnej platformy planowania doku. Zastąpienie przestarzałych narzędzi i metod z platformy planowania doku będzie zorganizować przyjazdów i odjazdów ciężarówek w krótkim czasie. Nigdy więcej żmudnej, czasochłonnej pracy ręcznej dla pracowników i znacznie zmniejszone (lub nawet całkowicie wyeliminowane) czasy zatrzymania ciężarówek.

Aby zacząć czerpać korzyści z platformy planowania doków, nie trzeba dokonywać dużych inwestycji w infrastrukturę ani sprzęt. Wszystko, czego potrzebujesz to urządzenie z dostępem do Internetu i godzinne szkolenie dla pracowników i przewoźników. Zasadniczo jest to tylko kwestia tego, jak zorganizować proces planowania dokowania.

Przełączanie operacji do platformy planowania dokowania może być tak szybko, jak kilka tygodni, a wyniki mogą być widoczne już następnego dnia. Zarezerwuj spotkanie z naszym ekspertem, a my pomożemy Wam zrozumieć, jak platforma planowania dokowania może przynieść korzyści dla Waszej spółki.

Czytaj więcej